fbpx

Fotografowanie to ciekawe zajęcie, którym pasjonuje się mnóstwo ludzi. Już od najmłodszych lat wiele dzieci bierze do ręki aparat i zaczyna robić zdjęcia. Wiele z nich w przyszłości zostanie zawodowymi fotografami albo też będzie się pasjonowało fotografią. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się spróbować swoich sił w tej dziedzinie. Dostęp do sprzętu fotograficznego, jak i do programów służących obróbce zdjęć, jest dość prosty. Dlatego też przybywa fotografów pasjonatów, jak i zawodowców. Czy znasz sposoby na rozreklamowanie swoich zdjęć?

Zawód fotografa

W dzisiejszych czasach fotografowie mają ręce pełne roboty. Żaden dobry fotograf nie może narzekać na brak zleceń. Co chwilę odbywają się różne wydarzenia, imprezy, koncerty, wesela, na których obecny jest fotograf. Pamiętajmy jednak, że fotografia jest pewnego rodzaju sztuką, której trzeba się nauczyć. Osoba, która robiła zdjęcia tylko telefonem komórkowym nie posiada raczej odpowiedniego przygotowania do wykonywania profesjonalnych zdjęć. Zawód fotografa coraz bardziej się profesjonalizuje. Żeby liczyć się na rynku trzeba zdobywać nowe umiejętności, trzeba mieć coraz lepszy sprzęt. Przede wszystkim trzeba uczyć się obsługi nowoczesnego oprogramowania, dzięki któremu można odpowiednio przygotowywać zdjęcia do sprzedaży.

Fotograf freelancer

Zawód fotografa można wykonywać jako freelancer. Jest to ciekawa opcja, która daje pewną niezależność. Nie trzeba mieć szefa, który coś nam każe, można pracować tyle ile się chce. Jednak osoby zajmujące się fotografią samodzielnie, muszą znaleźć w jakiś sposób klientów. Muszą wiedzieć w jaki sposób mogą ich pozyskać. Żeby pozyskać klientów, muszą odpowiednio promować swoje zdjęcia. Na szczęście istnieje internet, który dość mocno ułatwia sprawę. Wielu fotografów może promować się właśnie w sieci.

sposoby na rozreklamowanie swoich zdjęć
sposoby na rozreklamowanie swoich zdjęć

Sposoby rozreklamowania swoich zdjęć

  • Facebook – jest to portal społecznościowy znany na całym świecie. Korzystają z niego niemal wszyscy. Dlatego też warto promować swoje usługi właśnie na tym portalu. Można założyć własny fanpage, na którym można dodawać różne ogłoszenia. Na takim fanpage`u fotograf może umieścić swoje portfolio. Może również zgromadzić na nim pewną społeczność, wśród której mogą trafić się jacyś klienci.
  • Strona internetowa – każdy fotograf freelancer powinien pomyśleć o założeniu swojej strony internetowej. Jet to świetna opcja do promocji swoich produktów i usług. Na takiej stronie obowiązkowy należy zamieścić swoje portfolio, w którym będą wykonane dotąd projekty. Warto również aktualizować swoją stronę i ją odpowiednio pozycjonować, dzięki czemu będzie ona popularniejsza.
  • Portale fotograficzne – w internecie można znaleźć wiele takich portali. Fotograf może publikować na nich owoce swojej pracy. Co ważne, można korzystać nie tylko z portali polskich ale również zagranicznych. Przez co zwiększa się szansa na zawiązanie jakiejś współpracy. Ponadto dzięki takim portalom fotograf dzięki swoim świetnym zdjęciom może otrzymywać różne nagrody i wyróżnienia, co także go promuje.
  • Fora fotograficzne – to idealny sposób dla osób początkujących. Można wstawiać swoje zdjęcia na różnych forach, można też pytać o rady bardziej doświadczone w zawodzie osoby. Na forach można także szukać potencjalnych klientów.

Zawód fotografa może być bardzo interesujący, zwłaszcza dla osoby kochającej fotografię. Jest to także zawód, którego specjaliści są poszukiwani. Mnóstwo ludzi potrzebuje dobrej jakości zdjęć do różnych celów. Pamiętaj jednak o tym, żeby odpowiednio promować swoje usługi, gdyż dzięki temu można odnieść sukces w zawodzie. Trzeba także pamiętać o ciągłym rozwijaniu się.

Przykłady portali fotograficznych, na których możesz promować swoje zdjęcia:

https://500px.com/

https://www.flickr.com/

https://www.viewbug.com/


Może Cię zainteresować też: