fbpx

Niemal każdy z nas ma lub kiedyś miał w domu futrzastego przyjaciela. A ponieważ 26 sierpnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Psa, postanowiłam się przyjrzeć tematowi, jakim jest fotografowanie zwierząt. Mam wrażenie, że tego typu zdjęcia zyskują ostatnio popularność.

Przez niekórych tego rodzaju zdjęcia to czysta fanaberia, ale jeśli przyjrzeć się temu bliżej, może wcale tak nie jest? Przecież te futrzaste kociaki czy psy stają się bardzo szybko pełnoprawnymi członkami rodziny. Dbamy o nie, kupujemy zabawki, stroimy i inwestujemy w eleganckie posłania. Czy to nie jest trochę tak, jak z dziećmi?

A skoro zwierzęta są nam tak bliskie, wcale nie dziwi mnie to, że właściciele chętnie je fotografują.

fotografowanie zwierząt, zdjęcie kota

Fotografowanie zwierząt – o czym trzeba pamiętać?

Odpowiedni czas, poczucie bezpieczeństwa i komfort dla obu stron – fotografa i zwierzęcia. To chyba najważniejsze z rzeczy, o których musisz pamiętać mając w planach fotografowanie zwierząt.

Odpowiedni czas to taki, gdy zwierzak jest skory do zabawy albo do współpracy. Zmęczone, głodne czy rozdrażnione zwierzę nie będzie współpracować, może ostentacyjnie okazywać niechęć lub w skrajnych przypadkach nawet pokazać swoje niezadowolenie.

Poczucie bezpieczeństwa zdecydowanie łatwiej zbudować podczas pracy z własnym zwierzakiem. Ponieważ znacie się bardzo dobrze, nie musisz przekonywać zwierzęcia do siebie.

Inaczej sprawa się przedstawia, gdy fotografujesz obce zwierzę. Dajcie sobie wzajemnie czas na poznanie, nie staraj się niczego przyspieszać na siłę. Za zgodą i w porozumieniu z właścicielem czworonoga możesz zaproponować zwierzakowi smaczki. Myślę, że to może pomóc w nawiązaniu cieplejszych relacji.

fotografowanie zwierząt, jak fotografować zwierzęta
fotografowanie zwierząt od podstaw

Jakie miejsce na sesję wybrać?

By zyskać najlepsze rezultaty podczas fotografowania zwierząt, ważny będzie też wybór odpowiedniego miejsca na sesję. Wybierając się w plener zadbaj, by to miejsce było bezpieczne i pozbawione rozpraszaczy. Co mam na myśli? Zatłoczone czy położone w bezpośrednim sąsiedztwie ruchliwej drogi miejsca po pierwsze sprawią, że zwierzęciu trudniej będzie się skupić, po drugie będą to raczej miejsca potencjalnie niebezpieczne. Zamiast tego wybierz łąkę czy las, gdzie na spokojnie wśród natury mogą powstać piękne kadry.

Innym sposobem jest stworzenie zdjęć w warunkach domowych. Będziesz do tego potrzebować dobrze doświetlonego miejsca,  z jednolitym (a na pewno nie zagraconym) tłem. Świetnie do tego celu sprawdzi się ściana lub kanapa w stonowanym kolorze. Jeśli brakuje u Ciebie takiej przestrzeni, możesz użyć prześcieradła, zasłony czy koca jako tło dla Twojego modela.

Eksperymentuj z głębią ostrości

Sesja zwierzaka jest z technicznego punktu widzenia bardzo zbliżona do ludzkiej sesji portretowej. Najpiękniej uda się wyodrębnić modela z tła wykorzystując do tego celu niewielką głębię ostrości. Niewielka liczba przysłony pozwoli pięknie rozmyć tło, pozostawiając zwierzę w polu ostrości. Najlepiej, jeżeli ostrość skupi się na oczach zwierzęcia. Jest jedno ale – by takie zdjęcie miało szansę być ostre, zwierzak musi pozostawać w bezruchu.

Fotografuj z odpowiedniego poziomu

Nie bez znaczenia jest też poziom, z którego fotografujesz. By uzyskać najlepszy kontakt ze zwierzakiem, ale także najbardziej proporcjonalne ujęcia, fotografuj z poziomu oczu zwierzaka. Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy, dlatego idealnie będzie, jeśli znajdą się na zdjęciu. Mądry, wpatrzony w obiektyw wzrok na pewno doda do zdjęcia efekt WOW do fotografii zwierząt.

jak fotografować psy
fotografowanie zwierząt

Jak pracować ze zwierzęciem podczas sesji?

Podobnie jak z dzieckiem, sesja zdjęciowa powinna być przede wszystkim dobrą zabawą. Zastanów się jakie zabawki albo jakie ćwiczenia chętnie wykonuje Twój pupil i to właśnie na nich skup się podczas wykonywania zdjęć. By nagrodzić zwierzaka za trud miej ze sobą jego ulubione smaczki. Zapakuj je w niewielki woreczek na smaczki i miej cały czas przy sobie podczas sesji. Przysmaki mogą być również bodźcem do intensywniejszej zabawy – wszystko zależy od poziomu łakomstwa zwierza 😊

Jak sprawić by piesek czy kot spojrzał w Twoją stronę? Możesz zawołać go po imieniu albo wykorzystać podstępną sztuczkę polegającą na wydobyciu z siebie śmiesznego (innego niż zwykle) dźwięku. To na pewno zaciekawi zwierzaka, a Ty zyskasz szansę na ujęcie pełne ciekawskiego wyrazu pyszczka.

Fotografowanie zwierząt to świetne zajęcie

Fotografowanie zwierząt to świetne zajęcie. Podobnie jak w przypadku sesji portretowej najważniejsze to to, by nawiązać z modelem dobrą relację. Dobrze zaplanuj przed sesją całe spotkanie, przygotuj zestaw niespodzianek i ćwiczeń do wykonania dla Twojego zwierzaka i miej gotowy aparat pod ręką. Oto rzeczy, które pozwolą Ci przenieść fotografie zwierząt na wyższy poziom.


Chcesz robić lepsze zdjęcia? Opanuj podstawy fotografii!

Jak wynieść swoje fotograficzne umiejętności na lepszy poziom? Najlepiej małymi krokami!

Nauka fotografii wcale nie musi być trudna. Koniec z niezrozumiałymi terminami, trudnymi do zrozumienia zagadnieniami i nudnymi teoretycznymi wywodami.

Doskonale wiem, jak wiele frajdy daje fotografowanie. Znam też drugą stronę medalu – jak wiele frustracji może przynieść seria nieudanych zdjęć. To, co musisz zrobić, by wskoczyć na wyższy level to opanowanie podstaw fotografii. I teraz uważaj – ten etap wcale nie musi być ciężki do przebrnięcia!

FOTO KARTY:

46 mini lekcji o fotografii do pobrania na Twój telefon

Wygoda i konkretna wiedza:

  • ucz się małymi krokami
  • zawsze tam, gdzie chcesz
  • zawsze wtedy, kiedy chcesz
  • jeśli czegoś zapomnisz – używaj jako ściągi
  • miej je zawsze ze sobą

Zobacz też