fbpx

Lubisz fotografować – to fakt. Robisz zdjęcia chętnie i często, z czasem nieco rzadziej. Bo co tu fotografować? Jak wiele podobnie wyglądających zdjęć można stworzyć? Finalnie aparat zaczyna się nieco kurzyć, nie masz bowiem pomysłu na nowe kadry. Jeśli jesteś w tym miejscu – nie martw się. Sięgnij po poniższe interesujące ćwiczenia fotograficzne i rozwijaj swoją kreatywność i umiejętności.

Wyjdź ze swojej strefy komfortu

To jeden z najlepszych i zarówno najtrudniejszych sposobów na odzyskanie weny. Dlaczego najlepszych?

W moim odczuciu tylko próbowanie nowych technik, szukanie nowych tematów czy po prostu próbowanie rzeczy, które z początku wydają się dziwne, trudne, nowe i niewygodne pozwalają zrobić prawdziwy krok naprzód. To właśnie ten brak utartych schematów powoduje, że musimy spojrzeć na problem zupełnie inaczej niż dotychczas – włączyć kreatywność. A gdy już otworzysz głowę, efekty mogą Cię bardzo miło zaskoczyć.

Interesujące ćwiczenia fotograficzne

Pamiętaj, że żeby zdobywać nowe umiejętności, nie wystarczy marzyć o zdobywaniu gór. Fotografia to zdecydowanie dziedzina praktyczna, więc by zdobyć nowy szczyt, po prostu musisz sięgać często po aparat.

A jeśli jesteśmy w temacie praktyki – możesz wykorzystać 5 poniższych ćwiczeń, by rozwinąć umiejętności fotograficzne.

5 interesujących ćwiczeń fotograficznych

Ćwiczenie 1 – Fotografowanie z różnych perspektyw

Spróbuj fotografować ten sam obiekt z różnych perspektyw, takich jak z góry, z dołu, z bliska, z daleka itp. To jedno z najbardziej interesujących ćwiczeń fotograficznych – pomoże Ci lepiej zrozumieć różne sposoby, w jakie perspektywa może wpływać na kompozycję zdjęcia.

Perspektywa może sprawić, że coś na zdjęciu będzie wyglądało na większe lub mniejsze niż w rzeczywistości. Czasem może się okazać, że przedmiot na zdjęciu ma zupełnie zmieniony kształt – a to wszystko wyłącznie z powodu użycia nieodpowiedniej perspektywy.

Znajomość działania perspektywy jest dość istotne, o czym w szczególności możesz się przekonać podczas fotografowania ludzi czy wysokich budynków.

Ćwiczenie 2 – Fotografowanie w różnych warunkach oświetleniowych

Spróbuj fotografować ten sam obiekt w różnych warunkach oświetleniowych, takich jak w słoneczny dzień, podczas zachodu słońca, w ciemności itp.

Co to może być? Na przykład drzewo rosnące nieopodal Twojego domu. Albo coś mniejszego, co będziesz w stanie zabrać ze sobą zarówno na spacer, jak i do wnętrza. By lepiej zrozumieć to, w jaki sposób światło może zmienić wygląd zdjęcia, poeksperymentuj zarówno ze światłem dziennym, ale skorzystaj także ze sztucznych źródeł światła (na przykład latarki w telefonie, lampy błyskowej na aparacie albo lampki nocnej).

To ćwiczenie pomoże Ci lepiej zrozumieć, jak różne warunki oświetleniowe wpływają na wygląd i jakość zdjęcia.

Ćwiczenie 3 – Fotografowanie bez zoomu

Spróbuj fotografować bez korzystania z zoomu – po prostu zbliżając się do obiektu lub oddalając od niego. Użytkownicy aparatów z obiektywem stałoogniskowym znają ten taniec bardzo dobrze. Sama śmieję się często, że korzystając ze „stałki” trzeba mieć zoom w nogach.

Po co takie ćwiczenie? Korzystając z jednej ogniskowej jesteś w stanie zaobserwować jak wiele aparat jest w stanie „zobaczyć”, ująć na zdjęciu. Dodatkowa obserwacja, jaką można wykonać to to, czy i w jaki sposób konkretna ogniskowa wpływa na wygląd obiektu.

Dzięki temu ćwiczeniu na własne oczy będziesz w stanie zaobserwować jakie zniekształcenia obrazu mogą zagościć na zdjęciach przy użyciu danej ogniskowej, a dodatkowo pomoże Ci lepiej zrozumieć, jak odległość od obiektu wpływa na kompozycję zdjęcia.

ebook o kompozycji zdjęć

Ćwiczenie 4 – Eksperymentuj z kompozycją zdjęć

Wykorzystaj zasady kompozycji, by stworzyć jeszcze piękniejsze kadry. Wypróbuj kilka ze znanych sposobów na ciekawsze rozmieszczenie elementów w kadrze. Wykorzystaj zasadę trójpodziału, spróbuj stworzyć ramę, baw się kolorem czy liniami prowadzącymi.

To ćwiczenie świetnie rozwija umiejętność patrzenia i podejmowania decyzji o tym, jak komponować zdjęcia.

A jeśli znasz już zasady kompozycji, czas na kolejny krok – spróbuj świadomie je złamać. Serio! Zapomnij o wszystkim, czego uczyłeś się do tej pory i skomponuj zdjęcie w taki sposób, jak jeszcze nigdy dotąd.

Ćwiczenie 5 – Fotografowanie tematów z serii

Spróbuj sfotografować serię zdjęć dotyczących jednego tematu. Mogą to być zdjęcia różnych miejsc, ludzi, zwierząt itp. Twoim tematem może być konkretna czynność albo nawet kolor. Myślenie serią ma dodatkową zaletę – musisz dokładnie przemyśleć pomysł na serię i sprawić, by wszystkie zdjęcia miały co najmniej jeden wspólny element.

Co to może być?

Zastanów się co Cię inspiruje – czy jest to barwa, wydarzenie, miejsce, pora dnia, a może osoba? Być może tematem serii będzie opowiedzenie czyichś losów czy opowiedzenie o temacie ważnym/trudnym społecznie?

Dzięki temu ćwiczeniu będziesz w stanie stworzyć swój pierwszy fotograficzny projekt.

Fotografia jest piękna w każdym możliwym calu. By nie utknąć w monotonii, a regularnie odkrywać siebie i możliwości aparatu, dbaj o utrzymanie kreatywności na odpowiednim poziomie. Jestem przekonana, że te ćwiczenia fotograficzne okażą się dla Ciebie interesujące.

Chcesz się rozwijać w większym gronie? Dołącz do grupy KOBIEKTYWNA UCZY na Facebooku.