fbpx

Chyba każdy z nas przyłapał kiedyś przyrodę w momencie, w którym prezentowała się szczególnie pięknie. Zachwycające krajobrazy to coś, co chcemy uwiecznić nie tylko w swojej pamięci, ale też utrwalić za pomocą fotografii. Na szczęście nowe zdobycze technologii pozwalają zrobić zdjęcie, którym ozdobimy ścianę swojego mieszkania i będziemy dumnie prezentować swoim znajomym. Jak zrobić taką fotografię? Dziś zaprezentujemy kilka wskazówek, które pozwolą uniknąć często popełnianych błędów.

Weź sobie do serca te rady, a zwiększysz szansę na zrobienie świetnego zdjęcia krajobrazu

1. Chcesz pokazać ogrom przyrody? Zapoznaj się z szerokimi kątami

Jeśli detale w postaci rosy na liściu to nie nasza bajka i chętniej uwiecznilibyśmy spektakularne pasmo górskie o zachodzie słońca, warto zaopatrzyć się w obiektywy szerokokątne. To właściwie must have każdego fotografa (profesjonalisty i amatora), który chce uwiecznić ogrom natury. Kupując obiektyw z większą średnicą warto wziąć pod uwagę również cenę filtrów, które w przyszłości mogą się nam przydać – cena rośnie wraz z wielkością obiektywu.

2. Wybór odpowiedniego światła

Czasem nie mamy możliwości powrotu do miejsca, które nas zachwyca. Jeśli jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby do niego wrócić, warto wybrać się tam godzinę po wschodzie albo godzinę przed zachodem słońca. Ciepła tonacja barw i gra świateł to coś, co trudno będzie oddać w samo południe latem, chyba że taki efekt chcemy osiągnąć późniejszą obróbką zdjęcia. Jeśli zależy nam na wykorzystaniu naturalnego światła, dobrze jest pojawić się odpowiednio wcześniej przed „godziną zero”, żeby mieć czas na ewentualne przygotowania, takie jak wybór idealnego miejsca i ustawienie sprzętu.

3. Prześwietlenia i czarne plamy

Światło podczas robienia zdjęć może być zarówno naszym sprzymierzeńcem, jak i największym przeciwnikiem. Ta druga sytuacja będzie mieć miejsce, gdy nie wyważymy właściwie ekspozycji. Jeśli chcemy, aby niebo nie przypominało na naszym zdjęciu jedynie jasnej plamy, warto sięgnąć po filtry gradacyjne. Charakteryzują się tym, że część ich powierzchni jest przyciemniona. „Nakładając” takie przyciemnienie na niebo, łatwej będzie oddać jego różnorodne barwy i kształty chmur.

4. Zainwestuj w statyw

Jeśli interesujesz się fotografią krajobrazową to niemal pewne, że w którymś momencie pojawi się potrzeba sięgnięcia po statyw. To nieocenione rozwiązanie, gdy chcemy powtórzyć to samo ujęcie, ale zmienić pewne ustawienia, lub gdy po prostu używamy obiektywu długoogniskowego.

5. Kompozycja

Ostatnia wskazówka wydaje się oczywista, ale łatwo zapomnieć o jej stosowaniu. Fotografia zrobi największe wrażenie, jeśli na pierwszym planie pojawi się coś, co przyciągnie wzrok. Warto poczytać trochę o tym, jak uporządkować kadr i obejrzeć fotografie, które powszechnie uznawane są za udane. W ten sposób zbudować można pewne „wyczucie” kompozycji kadru. Cierpliwości, to przychodzi z czasem!

Fotografowanie krajobrazu może być odprężającym, wciągającym hobby, które dodatkowo przyniesie hobby w postaci jedynych w swoim rodzaju zdjęć. Chociaż dobrze wziąć sobie do serca najważniejsze wskazówki, nie bójmy się robić słabych zdjęć – każda nieudana fotografia to cenna lekcja!

Sprawdź także:
1. Jak uchwycić ruch na zdjęciu
2. 10 pomysłów na oryginalny plener ślubny
3. Sposoby na rozreklamowanie swoich zdjęć