Głębia ostrości w fotografii produktowej
Autor Małgosia
Fotografia produktowa z założenia musi oddawać wszystkie istotne szczegóły przedmiotu. Z uwagi na ten fakt zdjęcie powinno zostać wykonane przy takiej liczbie przysłony, która pozwoli na pokazanie jak największej ilości szczegółów, jednocześnie pozwalając na to, by tło pozostało rozmyte. Jak wobec tego właściwie dobrać wartość przysłony, by uzyskać idealną dla fotografii produktu głębię ostrości?
Jak w praktyce wykonać takie ujęcie?
Po pierwsze odsuń przedmiot od tła. Ten zabieg spowoduje, że tło nie będzie zbyt wyraźne. Unikniesz w ten sposób też cieni, które w innym wypadku pojawiłyby się za przedmiotem.
Druga sprawa to wybór odpowiedniej wartości przysłony i związanej z nią głębi ostrości.
Czym jest głębia ostrości? Ogólnie rzecz biorąc to obszar, który pozostaje na zdjęciu ostry. Przy fotografowaniu z użyciem niedużej wartości przysłony (na przykład f/2.0) jedynie niewielki fragment będzie ostry. Pozostała część fotografii zostanie rozmyta.
Jeśli chcesz uzyskać ujęcie, na którym większa część fotografii pozostaje w polu ostrości, powinieneś użyć wyższej wartości przysłony. Jak dużej? Wszystko zależy od tego, w jakiej odległości leżą od siebie elementy, które muszą być wyraźne.
Spróbuj wykonać fotografię nastawiając przysłonę na wartość 6.3. Przyjrzyj się dokładnie zdjęciu by ocenić, czy wszystkie istotne elementy pozostały na fotografii w polu ostrości. Jeśli okaże się, że nie – stopniowo zwiększaj liczbę przysłony aż do osiągnięcia pożądanego efektu.
Pamiętaj, im głębszy przedmiot (czyli im jego tylna część będzie dalej od przedniej), tym wyższej wartości przysłony będziesz potrzebować, by uchwycić cały przedmiot w polu ostrości.
Gdzie szukać możliwości dostosowania wartości przysłony?
Jeśli nie po drodze Ci jeszcze z trybem manualnym, przełącz aparat w tryb preselekcji przysłony (w zależności od producenta będzie to symbol A lub AV). Ten tryb dobierze za Ciebie czas naświetlania. Jeśli i czułość matrycy (ISO) ustawisz w tryb AUTO, możesz skupić się na wyborze tylko jednego elementu, czyli doborze potrzebnej w danym momencie wartości przysłony.
Related Articles
Artykuły
Pierwszy aparat, wielkie decyzje: 5 kluczowych czynników do rozważenia przed zakupem
Wybór pierwszego aparatu fotograficznego może być dosyć trudny. Różnorodność modeli dostępnych na rynku może wprowadzić niezły ferment w głowie. Jak zatem wybrać swój pierwszy aparat fotograficzny i nie zwariować? Ile wydać na pierwszy aparat? Kluczową kwestią do…
Przenieś fotografowanie zwierząt na wyższy poziom dzięki tym (5) poradom ekspertów
Niemal każdy z nas ma lub kiedyś miał w domu futrzastego przyjaciela. A ponieważ 26 sierpnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Psa, postanowiłam się przyjrzeć tematowi, jakim jest fotografowanie zwierząt. Mam wrażenie, że tego typu zdjęcia zyskują ostatnio popularność….
Jak się przełamać i zacząć publikować swoje zdjęcia?
Cały Instagram publikuje wspaniałe, kolorowe i wciągające zdjęcia. Na około widzisz jedynie ujęcia znanych i podziwianych fotografów, którym absolutnie niczego nie brakuje. I jak tu w takim towarzystwie pokazać swoje wypociny? Z czym do ludzi? Ile razy zdarzyło się,…
Znajdziesz nas
Zapisz się do
Newslettera