fbpx

Chciałabym się dziś zmierzyć z pewną tezą. Wielokrotnie spotkałam się ze zdaniem, że dobrym aparatem robi się lepsze zdjęcia. I tak – w pewnych sytuacjach tak właśnie może się zdarzyć. Ale generalnie rozwiejmy wszelkie wątpliwości – to nie aparat wykonuje zdjęcia. To fotograf decyduje o tym co na tym zdjęciu się znajdzie.

Dobrym aparatem robi się lepsze zdjęcia

Na rynku wciąż pojawiają się nowe, przepiękne i naszpikowane nowinkami technicznymi aparaty fotograficzne. Producenci przekonują, że tworzenie wyjątkowych fotografii z ich wykorzystaniem to już prawdziwa bułka z masłem. A dodatkowo efekty, które osiągniesz będą naprawdę bajeczne.

I oczywiście nie da się zaprzeczyć, że technologia idzie do przodu w takim tempie, że funkcje, o których nawet się nam nie śniło, stają się standardem. I to naprawdę bardzo fajne wieści. Postęp i rozwijanie funkcjonalności aparatów fotograficznych ma na celu wyłącznie ułatwienie procesu wykonywania fotografii.

Jak wiele się zmieniło przez lata?

Pamiętasz w jaki sposób działały pierwsze aparaty? By powstały portrety czasem modele musieli pozostać nieruchomo nawet przez kilka minut. Wcale nie tak dawno temu automatyczne ustawianie ostrości było tylko marzeniem, a o funkcji wykrywania uśmiechu można było jedynie pomarzyć. A dziś? Mało tego, że aparat podpowiada co i jak ustawić, by uzyskać jak najlepsze rezultaty, pozwala na wykonanie obróbki jeszcze w aparacie a nawet na sterowanie aparatem z poziomu smartfona. Czy nasi dziadkowie mogli choćby marzyć o takich rozwiązaniach? Jeszcze kilkanaście lat temu byłyby to zwykłe mrzonki i wymysły rodem z futurystycznej bajki.


Czy to wystarczy?

Czy możliwość korzystania z tych wszystkich udogodnień powoduje, że zdjęcia stają się lepsze? Na pewno znacząco skracają czas podejmowania decyzji o ustawieniu poprawnych parametrów. Dzięki temu można skupić się wyłącznie na ustawianiu właściwej kompozycji i łapanie TEGO momentu. Ale czy to wystarczy? Czy można powiedzieć, że lepszym aparatem tworzy się lepsze zdjęcia?

Czym są dobre zdjęcia?

Pomimo udogodnień technicznych to do osoby trzymającej aparat należy decyzja o tym co na zdjęciu ma się znaleźć. To fotograf decyduje o temacie zdjęcia, kadrowaniu i finalnym wyglądzie fotografii.

„Nie istnieją reguły opisujące dobrą fotografię, są tylko dobre fotografie.”

Ansel Adams

Czy zatem można wciąż mówić o tym, że dobre fotografie wychodzą jedynie z najnowszych aparatów? Będę się z tą tezą sprzeczać.

https://www.facebook.com/groups/kobiektywnauczy

miejsce, które inspiruje

Nie tylko technika

Fotografia to przede wszystkim umiejętność obserwacji, zachwycania się światem. To dostrzeganie piękna w codzienności, w zwykłych chwilach. I żadne nowinki techniczne nie sprawią, że to piękno w jednej chwili się objawi. Umiejętność zatrzymania się w pędzie codzienności, dostrzeżenia małych rzeczy, promieni słońca prześwitujących przez gałęzie – do tego nie potrzeba zaawansowanego sprzętu. Więc czy naprawdę wciąż wierzysz, że dobrym aparatem robi się lepsze zdjęcia?

Najważniejsze to umieć właściwie zaplanować i wykonać fotografię. I zdecydowanie przydaje się do tego ogólna umiejętność stosowania podstawowych zasad fotografii. To aż tyle i tylko tyle, by świadomie decydować o tym jak ma wyglądać zdjęcie.

Od jakiego aparatu zacząć?

Myślę sobie, że do nauki fotografii lepiej zmierzyć się z aparatem, który przeszedł już swoje i nie proponuje wszystkich możliwych udogodnień. Taki sprzęt to prawdziwa lekcja pokory. Wymusza niejako konieczność wypróbowania różnych ustawień, by uzyskać najlepsze rezultaty. Ale właśnie to testowanie sprawia, że lepiej poznajesz swój aparat i wiesz czego możesz się spodziewać w każdej sytuacji.

Kiedy nowy aparat?

Dopiero kiedy będziesz w stanie wykorzystać w pełni potencjał dotychczasowego sprzętu, kiedy w pewnych warunkach zauważysz, że to sprzęt Cię ogranicza nie pozwalając na uzyskanie pożądanych efektów – dopiero wówczas rozważyłabym zakup nowego aparatu. Bo oczywiście, można kupić aparat z najwyższej półki i wydać na niego od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ale czy taki wydatek ma sens używając aparatu wyłącznie w trybie AUTO?

Powiązane artykuły

Artykuły

znajdziesz nas

Zapisz się do

Newslettera

Znajdziesz nas