fbpx

Tryb manualny nadal występuje w aparatach. Jeszcze kilkanaście lat temu, kiedy na porządku dziennym było używanie aparatów analogowych każda osoba musiała ustawiać parametry manualnie. Jednak dzisiaj nawet nowoczesne aparaty cyfrowe można przestawić na ten tryb i robić zdjęcia po „staremu”. Dzięki temu można mieć pełną kontrolę nad wszystkimi, podstawowymi parametrami i zrobić idealne zdjęcie. Ale czy to znaczy, że trzeba znać się na fotografowaniu, aby korzystać z tego trybu?

Dla kogo tryb manualny w aparacie?

Osoby, które dopiero zaczynają robić zdjęcia najczęściej korzystają z ustawień automatycznych. Jednak zarówno w aparatach cyfrowych jak i analogowych można ustawić tryb manualny oznaczony literą M. Przed zrobieniem zdjęcia trzeba będzie ręcznie (manualnie) ustawić podstawowe parametry jak: czas naświetlania, czułość ISO czy wartość przysłony. Skąd wiedzieć jak? Większość osób dochodzi do idealnych ustawień pod konkretne ujęcie metodą prób i błędów.

Można więc powiedzieć, że każda osoba, nawet taka, która pierwszy raz trzyma w rękach aparat z trybem manualnym może zacząć robić zdjęcia. Używanie tego trybu sprzyja kreatywności. Jednak można w nim robić zdjęcia z wakacji, zdjęcia produktów (np. na swój blog) czy też profesjonalne sesje zdjęciowe. Oczywiście może się okazać, że zdjęcia nie wychodzą. Są nijakie, nieostre, za ciemne… ale w aparatach cyfrowych po to jest podgląd, aby móc zobaczyć ujęcie i zrobić kolejne na innych ustawieniach.

Z pewnością można znaleźć podpowiedzi co do samej techniki robienia zdjęć jak i typowych ustawień w zależności od tego, co ma być sfotografowane. Należy jednak pamiętać o tym, że każda osoba opisuje je na bazie swoich doświadczeń, a więc jeśli nam bardziej pasuje inne ustawienie to wcale nie musimy go zmieniać, tylko dlatego, że w poradniku jest napisane inaczej.

Do jakich zdjęć wykorzystywać tryb manualny?

Warto używać trybu manualnego, gdy mamy czas na przemyślenie kadru. Przykładowo, gdy robimy zdjęcia martwej natury, gdzie nic się nie porusza i można się chwilę zastanowić nad ujęciem. Aparatem w tym trybie nie da się zrobić zdjęcia na szybko. Trzeba ustawić aparat, wartość składników ekspozycji czy pomyśleć nad ustawieniem się.

Najczęściej tryb manualny wykorzystywany jest też do ujęć „trudnych”. Problematyczne mogą być choćby zdjęcia nocne. Trybem standardowym nie da się uchwycić bardzo dokładnie kadru. Zamiast punktów świetlnych w postaci latarni będzie widać jasne plamy. Dlatego tutaj sprawdzi się świetnie tryb manualny.

Inne fotografie, do których można wykorzystać tryb manualny to zdjęcia:

  • robione w studiu fotograficznym,
  • o stałych parametrach ekspozycji np. krajobraz,
  • przy różnym rodzaju oświetlenia, w tym stałego i mieszanego,
  • gdzie mamy czas na ustawienie aparatu.

Można więc powiedzieć, że najlepiej wyjdą zdjęcia w warunkach stałych oraz kiedy mamy dużo czasu i możliwość na odręczne ustawienie parametrów i wykadrowanie.

Sprawdź także:
1. 5 grzechów głównych początkujących fotografów
2. Ciekawe pomysły na zdjęcia w domowej scenerii