fbpx

Nielegalne korzystanie ze zdjęć znalezionych w Internecie to zmora wielu początkujących fotografów. O ile jeszcze z tymi najbardziej znanymi liczy się niemal każdy, bo skutki takiej kradzieży mogłyby być opłakane, tak fotografów amatorów nikt nie bierze poważnie. I tak nie wyciągną oni żadnych konsekwencji wobec serwisu wykorzystującego nielegalnie ich zdjęcia. Jak znaleźć zdjęcia na swoją stronę internetową (jeśli nie mamy możliwości zrobić ich własnoręcznie) i jak legalnie używać zdjęć z internetu, by nikt nie czuł się pokrzywdzony?

jak legalnie używać zdjęć z internetu
jak legalnie używać zdjęć z internetu

Licencje Creative Commons

Każdy materiał umieszczony w sieci obarczony jest licencją Creative Commons. Na czym polega to rozwiązanie? Wyobraźmy sobie, że szukamy zdjęcia do artykułu, który własnie tworzymy na naszego bloga. Znajdujemy interesujący nas obraz, ale pod nim znajduje się napis CC-BY. Jest to właśnie jedna z licencji Creative Commons.

  • CC-BY – Licencja z uznaniem autorstwa oznacza, że dany obraz można swobodnie kopiować, zmieniać i rozprowadzać, jeśli tylko na stronie, na której wykorzystujemy zdjęcie podamy imię i nazwisko autora obrazu pierwotnego, a także źródło, z którego pochodzi to zdjęcie. Licencja CC-BY obowiązuje także we wszystkich pozostałych licencjach, więc informacje o autorze musimy podawać przy każdym użyciu cudzej pracy.
  • CC-NC – Licencja ta zezwala na użycie zdjęcia w celach niekomercyjnych. Obraz można kopiować, rozprowadzać i przedstawiać za darmo, bez czerpania z tego korzyści majątkowych.
  • CC-SA – Materiały udostępnione z tą licencją można modyfikować, przedstawiać i rozprowadzać, o ile tylko efekt końcowy również będzie rozpowszechniany na tej samej licencji.
  • CC-ND – Zdjęcie z tą licencją nie może być modyfikowane. Można je tylko kopiować, rozprowadzać przedstawiać w oficjalnej postaci
  • Wszystkie powyższe warunki mogą być ze sobą dowolnie łączone. CC-BY jest licencją bazową i występuje zawsze. Dokładając wszystkie inne uwarunkowania (CC-BY-NC-SA-ND) i chcąc wykorzystać zdjęcie, musimy podać jego autora i przedstawić je w dokładnie taki sam sposób jak fotograf. Nie można wykonywać żadnym modyfikacji.
  • CC0 – CC0 to narzędzie, które pozwala zrzec się praw autorskich do zdjęcia. Polskie prawo nie daje niestety takiej możliwości.

Skąd brać zdjęcia do swojej publikacji?

Zdjęcia najlepiej wykonywać samemu. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, musimy poszukać w Internecie. Istnieje wielu fotografów, którzy ucieszą się z prośby o możliwość skorzystania z ich zdjęć. Należy wtedy zachować się odpowiednio i koniecznie umieścić imię i nazwisko oraz odnośnik do strony internetowej autora, by ich używanie zdjęć mogło być uznane za legalne.

Jeśli nie chce nam się kontaktować z każdym fotografem, możemy poszukać internetowych banków zdjęć. Bez problemu znajdziemy mnóstwo fotografii na licencji CC0, które możemy wykorzystać bez żadnych ograniczeń. Pozostałe fotografie będą posiadać licencje, które szerzej zostały opisane powyżej. Istnieją również płatne stocki, gdzie możemy zakupić sobie fotografię w celu jej wykorzystania. Koniecznie musimy jednak przeczytać warunki na jakich udostępniane jest zdjęcie. Nawet po dokonaniu zakupu nie musimy uzyskać do niego pełni praw.

Poniżej znajdziesz listę darmowych banków zdjęć:

https://pixabay.com/pl/

 https://unsplash.com/

http://skuawk.com/

https://startupstockphotos.com/

https://gratisography.com/

Jeśli znasz jeszcze inne miejsca, z których można skorzystać z fotografii bezpłatnie – podziel się nimi w komentarzu.


Sprawdź także:
1. Sposoby na rozreklamowanie swoich zdjęć
2. Kierunek padania światła w fotografii portretowej
3. Jak uchwycić ruch na zdjęciu