fbpx

Ostatnimi czasy bardzo popularne jest robienie zdjęć w formacie RAW, który daje duże możliwości na etapie postprodukcji. Słowo RAW pochodzi z języka angielskiego. Oznacza surowy. Najprościej rzecz biorąc plik RAW jest cyfrowym negatywem. Jest bezpośrednim obrazem tego, co zarejestrowała matryca aparatu. Nie został poddany kompresji i ma bardzo szeroką rozpiętość tonalną w stosunku do innych formatów, takich jak JPG. Zawiera o wiele więcej informacji dotyczących parametrów zdjęcia takich jak czas naświetlania czy czułość ISO. Tymi parametrami można manipulować, dzięki czemu ostatecznie uzyskuje się tyle wersji zdjęcia, ile się chce. Możliwości edycji pliku RAW są nieporównywalnie większe niż pliku JPG czy TIFF. Dobrodziejstwa płynące z zapisywania zdjęć w formacie RAW mają swoją cenę. Pliki te są o wiele cięższe od innych plików, co oznacza, że szybciej zapełnią kartę pamięci. Żeby nadawały się do przeglądania trzeba je wywołać. Żeby to zrobić, koniecznym jest posiadanie wiedzy, komputera i programów.  Zdjęcia z prywatnej imprezy czy wycieczki, na której wykonuje się ich dziesiątki, czasem setki, nie muszą dawać takich możliwości, jakie dają pliki RAW.

Samodzielna edycja plików RAW

To, że pliki RAW wymagają specjalistycznej obróbki, sprzętu i oprogramowania, nie znaczy, że osoba nie zajmująca się zawodowo fotografią, nie może nauczyć się robić, a następnie edytować plików RAW. Najnowsze przeglądarki obrazów nie mają problemu z otworzeniem pliku RAW, także można go swobodnie obejrzeć na komputerze. Jeśli jednak wystąpi jakiś problem trzeba zainstalować odpowiednią wtyczkę. Aby modyfikować parametry zapisane na plikach RAW, należy otworzyć je w odpowiednim programie. Jednym z popularniejszych programów, obsługujących tego typu pliki jest oczywiście Adobe Photoshop. Koniecznym jest zainstalowanie do niego odpowiedniej wtyczki – Camera Raw. Drugim programem, który pozwoli na edycję plików RAW jest Lightroom. Można plik RAW zmienić w plik o innym rozszerzeniu, na przykład JPG lub TIFF. O ile nie ma żadnego problemu z zamianą pliku RAW w innego rodzaju pliki, to nie ma możliwości żeby zmienić przykładowo JPG w RAW.

Wachlarz możliwości plików RAW

Poza możliwościami edycji parametrów zdjęcia, pliki RAW dają szereg innych korzyści. Dużą zaletą jest to, że nie trzeba zmieniać na przykład ekspozycji na obszarze całego zdjęcia, jeśli tylko jakaś jego część jest za ciemna. Specjalny pędzel umożliwia punktowe zmiany. Ponadto można pracować nad poszczególnymi barwami na zdjęciu. Jeśli zieleń jest za mało intensywna, można to zmienić nie ingerując w pozostałe barwy, występujące na zdjęciu. Kolejną dogodnością będzie możliwość pozbycia się aberracji chromatycznej. W tym celu należy rozjaśnić tworzącą się winietę. Pliki RAW można obrabiać jednocześnie, co ułatwia zachowanie jedności stylistycznej jak również sporej ilości czasu. Korzystanie z plików RAW może podnieść jakość wykonywanych sesji nie tylko zawodowych fotografów, ale również amatorów, chcących rozwijać swoje umiejętności.

Sprawdź też:
1. Tryb manualny w Twoim aparacie
2. Balans bieli, czyli dlaczego białe nie jest na zdjęciu białe?