fbpx

Co zrobić, gdy brak pomysłów na nowe kadry, a w głowie wciąż świta myśl – to już przecież było… Wciąż te same miejsca, osoby, sceny i przedmioty. Po co sięgać po aparat, skoro podobne ujęcie już kiedyś powstało. Dziś o tym, jak deprymująca jest rutyna w fotografii.

Aparat zesłaniu

W moim odczuciu są dwa powody, dla których odkładamy aparat na półkę. Pierwszym z nich jest niezrozumienie technicznych kwestii obsługi i działania aparatu. Gdy nie udaje się osiągnąć zamierzonych rezultatów, a wizja pozostaje jedynie w fazie planów. Dzieje się tak wówczas, gdy aparat wydaje się być nieodgadnionym, super skomplikowanym urządzeniem, na który ciężko znaleźć sposób.

Drugi powód to w moim odczuciu znudzenie i brak pomysłów na nowe kadry. Rutyna w fotografii bywa prawdziwym zabójcą kreatywności. Wciąż te same miejsca, sytuacje, twarze i przedmioty. A skoro kiedyś już podobne ujęcie powstało, po co w ogóle sięgać po aparat?

Dziś pokażę Ci w jaki sposób pozbyć się takiego myślenia i jak dzięki fotografii odkrywać świat na nowo.

rutyna w fotografii
rutyna w fotografii

Spojrzenie świeżym okiem

To nic, że wciąż mijasz te same miejsca, spotykasz tych samych ludzi. Być może właśnie dlatego, że te sytuacje wydają się takie zwykłe, nie dostrzegasz interesujących detali?

Miejsca

Przemierzając utarte ścieżki zatrzymaj się na chwilę. Spróbuj dostrzec 3 elementy, które nigdy wcześniej nie zwróciły Twojej uwagi. Zapamiętaj je i spróbuj sfotografować w ciekawy sposób.

Codzienność

Codzienność to właściwie ciągła rutyna. Te same czynności, podobne pory funkcjonowania, obowiązki i rytuały. A co, gdyby jednego dnia coś zmienić? Jedną małą rzecz – przestać wykonywać czynności odruchowo i na moment zatrzymać się na obserwacji. Może pozwolisz wykonać jedną czynność za Ciebie? Będziesz mieć wtedy czas na sięgnięcie po aparat 😊  Codzienność to niedoceniona skarbnica wiedzy o naszym życiu. Dziś to rutyna i normalność, ale za kilka lat prawdziwa dawka wspomnień i związanych z nimi wzruszeń. Nie pomijaj tego czasu na zdjęciach, fotografuj zwykłe czynności – a one już wkrótce przerodzą się w niezwykłą relację dnia codziennego.

Ludzie

Fotografia portretowa to nie bez przyczyny temat rzeka. Człowiek to prawdziwa skarbnica inspiracji. Ludzka mimika zmienia się bardzo szybko prezentując cały wachlarz emocji. Portret może przybrać różną formę – może być stylizowany, pozowany, ale może być także naturalny (wykonany bez wiedzy czy świadomości samego modela). Fotografuj swoich przyjaciół, domowników w różnych sytuacjach. Możesz stworzyć ujęcia bardzo klimatyczne, na przykład czarno-białe, lub pełne koloru i pozytywnej energii kadry.

Szczególnym modelem, który zasługuje na to, by zostać sfotografowanym jesteś Ty! Autoportret to prawdziwa kopalnia kreatywnych sposobów na pokazanie siebie. Trzeba naprawdę ruszyć głową, by za każdym razem pokazać siebie nieco inaczej. Przyznasz, że to zadanie jest świetnym sposobem na rozbudzenie własnej kreatywności? Kiedyś natknęłam się w sieci na osobę, która codziennie przez okrągły rok wykonywała jedną fotografię – autoportret. Pamiętam, że ten projekt 365 w takim właśnie wydaniu zrobił na mnie ogromne wrażenie.

Przedmioty

Otaczają nas te same przedmioty, to fakt. Ale czy to znaczy, że trzeba je za każdym razem pokazywać dokładnie tak samo?

Mam dziś dla Ciebie wyzwanie – spróbuj wykonać 5 fotografii tego samego przedmiotu. Ważne – każda fotografia powinna być inna od poprzedniej.

To nie jest łatwe zadanie – wymaga bowiem otworzenia głowy na nowe rozwiązania, stworzenia innej koncepcji dla każdego ujęcia. Ale gwarantuję Ci – to ćwiczenie pozwoli uciec od nudy i sprawi, że rutyna w fotografii odejdzie na dobre. Co może różnić każde z ujęć?

rutyna w fotografii

Światło

Różnorodne oświetlenie daje tyle możliwości! Możesz skorzystać ze słońca wpadającego do domu przez szparę w żaluzji, wykorzystać lampkę nocną lub latarkę. Innym razem wykorzystaj światło świec lub kolorowych lampek LED. Możesz też eksperymentować z kierunkiem padania światła – to ćwiczenie z pewnością da Ci wiele frajdy.

Perspektywa i kompozycja

Nie ograniczaj się do znanej i wyświechtanej perspektywy. Wykorzystaj inne możliwości i sfotografuj swój przedmiot na przykład od dołu. Kompozycja ma ogromny wpływ na wygląd zdjęcia. Wypróbuj inne możliwości. Jeśli zawsze fotografujesz centralnie, tym razem ustaw przedmiot w mocnym punkcie lub wykorzystaj linię do uzyskania ciekawszych rezultatów. Jeśli nie wiesz jak jeszcze możesz skomponować swoje zdjęcie, możesz zajrzeć do ebooka „Mistrz Kompozycji” 😉

Nowe spojrzenie

Potraktuj ten znany przecież doskonale przedmiot jako dzieło sztuki. Spróbuj sfotografować go w zupełnie nowy i abstrakcyjny sposób. Wybierz ujęcie pod niezwykłym kątem, może sfotografuj w dużym zbliżeniu? Jestem pewna, że to nowe spojrzenie będzie bardzo fajnym i kreatywnym doświadczeniem

7 sposobów na rutynę w fotografii

  1. Odkrywaj nowe miejsca w Twojej okolicy – poczytaj o historii miejsc, które odwiedzasz. Czerp i inspiruj się z tego, co zaobserwujesz. Nie musisz wyjeżdżać daleko. Czasem wystarczy zboczyć z utartych spacerowych ścieżek, by natknąć się na coś wyjątkowego
  2. Inspiruj się kolorami
  3. Wymyśl temat zdjęcia i fotograficznie je interpretuj. A jeśli nie masz pomysłu, zapraszam do projektu #KreatywnaKobiektywna (szczegóły znajdziesz tutaj)
  4. Czytaj książki, oglądaj teledyski, słuchaj muzyki – nawet nie wiesz kiedy coś wpadnie Ci do głowy
  5. Próbuj nowych technik fotograficznych – wychodzenie ze strefy komfortu nigdy nie było łatwe. Ale kogo by nie zapytać, każdy odpowie, że to najlepszy sposób na to, by poznać coś nowego (i nauczyć się czegoś o sobie)
  6. Twórz ujęcia abstrakcyjne, pokazuj świat w odrealniony i nierzeczywisty sposób
  7. Miej otwartą głowę na nowości. Możesz inspirować się tym, co publikują inni fotografowie. Pamiętaj – inspiruj, a nie kopiuj 😉

Mam nadzieję, że po takiej dawce inspiracji chwycisz swój aparat i ruszysz na poszukiwanie nowych fotograficznych przygód. Bo rutyna w fotografii da się łatwo przezwyciężyć! 😉

Tego Ci dziś serdecznie życzę.

Małgosia