fbpx

Plecak fotograficzny niewątpliwie jest nieocenioną pomocą dla fotografa, zarówno amatorskiego, jak i profesjonalnego. Jest on niemal niezbędny w terenie i pozwala zabrać dużo, bardzo pomocnego, a często niezbędnego sprzętu. A co możemy znaleźć w typowym plecaku fotografa i w co taki plecak jest najczęściej wyposażony?

Fotografowanie w plenerze prawie zawsze wiąże się z wysiłkiem i przemieszczaniem się na piechotę w mniej, lub bardziej dostępne, bliższe lub dalsze miejsca. Dodatkowo ważne jest to, by mieć przy sobie jak najwięcej przydatnego w terenie sprzętu. Właśnie dlatego taki plecak fotograficzny powinien być wygodny, wytrzymały i bardzo pojemny. 

Plecaki fotograficzne najczęściej są dwukomorowe i posiadają pewną ilość kieszeni. Często takie plecaki są też wyposażone w funkcjonalny pas biodrowy. Bardzo ważne jest to, żeby utrzymywać porządek w takim plecaku. Chroni to nas przed zgubieniem czegoś, uszkodzeniami sprzętu, czy zwyczajnym zapomnieniem czegoś z domu. Są fotografowie, którzy używają takiego plecaka, do przechowywania swojego sprzętu fotograficznego również w domu. W związku z tym utrzymanie w nim porządku jest tym bardziej ważne.

plecak fotograficzny
Plecak fotograficzny może być bardzo pojemny 🙂

Co znajdziemy w plecaku fotograficznym?

Komory takiego plecaka na pewno przydadzą się do przechowywania statywu fotograficznego, który nawet złożony potrafi zająć bardzo dużo miejsca. Innymi rzeczami idealnymi do przechowywania w komorach plecaka są na przykład dodatkowe korpusy lustrzanek, uniwersalny zestaw obiektywów oraz wyposażenie do nich. Są nimi między innymi telekonwerter (za pomocą którego można na przykład wydłużyć ogniskową swojego obiektywu dwukrotnie, a nawet trzykrotnie) czy pierścienie pośrednie, które są wykorzystywane do fotografii makro.

W plecaku fotograficznym znajdziesz też liczne przygródki i kieszonki. Dzięki nim z dużą łatwością przechowasz potrzebne drobne akcesoria, jak na przykład dodatkowe karty pamięci, czy zapasowe baterie. Niektóre kieszonki mają nawet specjalne oznaczenie na karty/baterie zużyte – by podczas pracy łatwiej można się było zorganizować.

Nieocenioną pomocą w tej profesji czy hobby może się okazać osłona na aparat. Oczywiście osłonę na aparat można zrobić nawet ze zwykłej torebki, która jest najprostszym rozwiązaniem, chroniącym aparat przed zabrudzeniem i zamoczeniem. Jednak do większości aparatów można dokupić znacznie bardziej zaawansowaną, często wodoodporną obudowę. Jest to jednak wydatek tak zaawansowany, jak zaawansowana jest ta konstrukcja.

czarny plecak fotograficzny

Wielu fotografów, a zwłaszcza posiadaczy wymiennych obiektywów, prędzej czy później zaczyna interesować takie zabawki, jak konwertery czy adaptery. Obecnie do łask wróciły stare aparaty analogowe, popularne są na przykład stare aparaty marek takich jak Kodak, czy Zenit. Jednak posiadacze lustrzanek mogą na przykład za pomocą adaptera podłączyć do niej starszy obiektyw z dawnych lat i cieszyć się efektem postarzania zdjęcia.

Dobra organizacja to klucz

Dobrze przygotowany do wyprawy na sesje plecak fotograficzny pozwala fotografowi skupić się na zdjęciach. Upewnia go w przekonaniu, że wszystkie najpotrzebniejsze elementy swojego wyposażenia ma przy sobie, co pozwala mu uniknąć stresu związanego z panicznym myśleniem czy o czymś nie zapomniał. Poza tym, umieszczając przedmioty w uporządkowany sposób w plecaku pozwalają na szybkie sięgnięcie po nie, kiedy akurat są niezbędne. Każde ułatwienie życia fotografowi przybliża go do znacznie lepszych rezultatów fotografowania.

Sprawdź także:
1. Jak uchwycić ruch na zdjęciu
2. Prezent ze zdjęć – 10 pomysłów
3. 5 grzechów głównych początkujących fotografów