fbpx

Fotografia noworodkowa to zajęcie, do którego trzeba się odpowiednio przygotować. Najlepiej jest stopniowo przejść wszystkie etapy doskonalenia. Podobnie jest z wydatkami na urocze dodatki – warto je stopniować. Jak fotografować maluszki w ich pierwszych dniach życia? Oto kilka cennych porad!

Sesje noworodkowe, czyli odpowiednie podejście i technika

Przeglądając piękne zdjęcia noworodków, widzimy spokój, adekwatne ułożenie i piękne dodatki To właśnie efekty starań doświadczonego fotografa! Maluszek jest uspokojony noszeniem na rękach, lulaniem i odgłosem szumu morza lub innych dźwięków relaksujących. Maluchy najlepiej jest fotografować pomiędzy 5 a 12 dniem życia. Warunkiem jest dobre samopoczucie dziecka. Dobrze jest zadbać także o odpowiednią porę sesji, kiedy noworodek jest już nakarmiony i śpiący. Dlatego godzinę warto dokładnie skonsultować z mamą malucha, która najlepiej wie jaki moment okaże się idealny. Zadbać należy także o dostosowaną temperaturę, warunki higieniczne (w tym płyn do dezynfekcji) oraz bliskość łazienki i przewijaka. Sesja może odbyć się w domu rodzinnym dziecka lub w dobrze przygotowanym studio. Natomiast układanie dziecka wymaga doświadczenia i ćwiczeń. Jeśli nie radzimy sobie z tym samodzielnie, warto poprosić o pomoc rodziców noworodka. Z czasem, układanie malucha stanie się łatwiejsze.

Kiedy już zadbamy o odpowiednie warunki, warto zastanowić się nad najlepszą techniką fotografowania. Jak w każdej dziedzinie fotografii, ważny jest odpowiedni kąt, światło, wykadrowanie i ustawienia aparatu. Światło powinno być nakierowane na główkę dziecka, podobnie jak perspektywa fotografowania. Przydatna będzie oczywiście profesjonalna lustrzanka oraz dostosowane do aparatu obiektywy. Każdy fotograf powinien zapoznać się z ustawieniami ręcznymi, ponieważ taka wiedza pozwala umiejętnie dostosować obraz do naszych wymagań. W fotografii noworodkowej przydaje się focus, zoom i szeroki kadr. Szerokie kadrowanie jest ważne zwłaszcza w momencie, gdy potrzebujemy uchwycić całość kadru z góry. W takich sytuacjach nie powinno się używać drabin czy krzeseł, ale odpowiedniego obiektywu. Stanie na krześle z aparatem nad główką dziecka może wyglądać przerażająco, z perspektywy rodziców!

Urocze akcesoria do sesji noworodkowych

Choć miniaturowe dodatki do sesji są przepiękne i zachęcają do zakupu, warto kupować dodatki tylko w przypadku zbliżającej się sesji. W taki sposób zakupy stanowią jeden z kosztów sesji, opłaconej przez klienta. Z każdym spotkaniem dodatków będzie przybywać, aż w końcu studio zapełni się akcesoriami. Dostępne są różnorodne tła, miękkie owijaki, miniaturowe mebelki, dekoracyjne dywaniki. Warto zainwestować także w ubranka i dekoracje główki. Na początku kariery, można nawiązać współpracę z rękodzielnikami lub producentami takich dodatków! Wykorzystanie akcesoriów w zamian za reklamę na zdjęciu to dobre rozwiązanie.

Rodzinna sesja

Oprócz zdjęć samego maluszka, warto wykonać także sesje wraz z kochającymi rodzicami. Dobrze oświetlone sylwetki i stonowane kolory, wydobywają to co najważniejsze, czyli uczucia. Tutaj akcesoria nie będą już potrzebne. Do takiej fotografii, stosuje się najczęściej gładkie tło fotograficzne – czarne, białe lub kremowe. O jakie światło zadbać? Do fotografowania noworodka odpowiednim światłem jest słoneczne oświetlenie, w pobliżu okna. Mitem jest jednak szkodliwość lampy studyjnej, dlatego korzystać można także z soft boxów. Takie oświetlenie studyjne przydatne jest zwłaszcza podczas sesji z rodzicami malucha.

Kwestii związanych z fotografowaniem noworodków jest znacznie więcej, dlatego warto obserwować jak pracują profesjonaliści wyspecjalizowani w tej dziedzinie. Po sesji, można skorzystać także z poradników dotyczących obróbki. Efektem będą cudne fotografie, które na długo pozostaną pamiątką dla całej rodziny maluszka.

Być może to też Cię zainteresuje:
1. Tryb manualny w Twoim aparacie
2. Sesja rodzinna – dlaczego warto brać udział?
3. Kierunek padania światła w fotografii portretowej