fbpx

Fotografia staję się co raz bardziej popularna i zaczyna nas otaczać dosłownie wszędzie. Jest już nie tylko w rodzinnych albumach jako pamiątki ze słonecznych wakacji. Mamy ją na co dzień w pracy – istnieje całe spectrum zawodów mniej lub bardziej kojarzących się z fotografią: fotograf, grafik komputerowy, architekt czy choćby lekarz (jeśli wydaje się to dziwne wystarczy sobie przypomnieć o zdjęciu rentgenowskim). Mamy z nią  do czynienia  także w czasie wolnym. Kiedy włączamy tv i widzimy zdjęcia reporterskie w wiadomościach, kiedy jedziemy przez miasto na bilbordach, otwieramy gazetę, a tam dziesiątki różnych zdjęć, a dopiero przechodzimy do tematu mediów społecznościowych…

Facebook? w zasadzie nie trzeba nic pisać wystarczy wrzucić zdjęcia. Twitter? jego ideą jest świat zdjęć. Do tego dochodzą snapchat, pinterest i wiele, wiele innych, a nie możemy zapomnieć o blogach czy youtubie, który poza zapisem video również wykorzystuje kadry ze zdjęć. Znany polski fotograf Ryszard Horowitz powiedział kiedyś, że „świat jest zarzucony fotografią” i coś w tym jest. Zdjęcia są wszędzie, jednak często takie jakich nie chcielibyśmy oglądać.

Ostrość ma znaczenie

Jednym z podstawowych kryteriów świadczącym o dobrym zdjęciu jest jego ostrość. Możemy mieć idealny kadr, światło, akcje, moment, ale wystarczy, że nasze zdjęcie wyjdzie nieostre i możemy wyrzucić je do kosza (bądź skasować). Biorąc pod uwagę, że  na niektóre zdjęcia czekamy całe życie i druga taka szansa może się już nie powtórzyć powinniśmy zrobić wszystko by nasze zdjęcie było wyraziste, nawet jeśli fotografujemy mgłę. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę?

Błędy, których nie wolno popełniać

Dobra fotografia to sztuka. W każdej sztuce są pewne wytyczne i podstawy, których powinniśmy się trzymać by tworzyć dobrą jakość. Co zatem jest ważne w fotografii jeśli chodzi o ostrość zdjęć, a na co powinniśmy zwrócić uwagę?:

  • Czas naświetlania: Odpowiednio dobrany da nam ostre, wyraziste zdjęcie. Jeśli będzie za długi otrzymamy zdjęcie poruszone. Jeśli mamy z tym  problem fotografując z ręki skorzystajmy ze statywu.
  • Prawidłowe nakierowanie autofokusa: fokus czyli pole ostrości kierujemy dokładnie w miejsce na którym zależy nam najbardziej. Jeśli nasz główny temat wyjdzie ostry, tło będzie miało drugorzędne znaczenie.
  • Ucieczka głębi ostrości przy obiektach w ruchu: to troszkę wyższa szkołą jazdy, ale do opanowania. Możemy zacząć od ustawienia ciągłych trybów ostrzenia – na początek powinno wystarczyć.
  • Słaby jakościowo sprzęt: w przypadku obiektywów mechanizm Auto Fokusa to jeden z najważniejszych parametrów. Im szybszy tym lepszy, a zdjęcie bardziej ostre. Jeśli chcemy robić zdjęcia na profesjonalnym poziomie musimy używać profesjonalnego sprzętu.
  • Słabe warunki oświetleniowe: o ile mamy dobre warunki oświetleniowe większość autofokusów daje sobie radę. Wystarczą jednak słabe warunki (mało światła) i już może być problem. Rozwiązanie? Dobra lampa błyskowa jeszcze nigdy nie sprawiła, że zdjęcie było gorsze.

To tylko kilka powodów dla których nasze zdjęcia mogą być nieostre. Pamiętajmy, że stale uzupełniana wiedza + dobry jakościowo sprzęt mogą sprawić, że już nigdy nie „stracimy” żadnego zdjęcia.